52nd Logie Award nominations

By TV.com Staff

Mar 28, 2010

Nominees for the 2010 Logie Awards have been announced at an industry breakfast breakfast in Sydney.

The nominations for the 52nd Logies see last year's Gold Logie winner, Rebecca Gibney, Adam Hills and Rove McManus up against five first-time nominees.

Popular Awards

TV WEEK GOLD LOGIE: Most Popular Personality on TV
Esther Anderson
Wil Anderson
Rebecca Gibney
Adam Hills
Paul McDermott
Ray Meagher
Rove McManus
Shaun Micallef

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Popular Actor
Luke Jacobz (Home And Away, Channel Seven)
Todd Lasance (Home And Away, Channel Seven)
Ray Meagher (Home And Away, Channel Seven)
Hugh Sheridan (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Erik Thompson (Packed To The Rafters, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Popular Actress
Esther Anderson (Home And Away, Channel Seven)
Rebecca Breeds (Home And Away, Channel Seven)
Rebecca Gibney (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Jessica Marais (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Jessica Tovey (Home And Away, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Popular TV Presenter
Natalie Bassingthwaighte (So You Think You Can Dance Australia, Network Ten)
Melissa Doyle (Sunrise, Channel Seven)
Adam Hills (Spicks & Specks, ABC1)
Rove McManus (Rove/Are You Smarter Than A 5th Grader?, Network Ten)
Shaun Micallef (Talkin' 'Bout Your Generation, Network Ten)

MOST POPULAR NEW MALE TALENT
Luke Mitchell (Home And Away, Channel Seven)
Charlie Pickering (7pm Project/Talkin' 'Bout Your Generation, Network Ten)
Matt Preston (MasterChef Australia, Network Ten)
James Stewart (Packed To The Rafters, Channel Seven)
Josh Thomas (Talkin' 'Bout Your Generation, Network Ten)

MOST POPULAR NEW FEMALE TALENT
Kate Bell (Home And Away, Channel Seven)
Carrie Bickmore (7pm Project, Network Ten)
Ashleigh Brewer (Neighbours, Network Ten)
Mirrah Foulkes (All Saints, Channel Seven)
Katherine Hicks (Rescue: Special Ops, Nine Network)

MOST POPULAR DRAMA SERIES
All Saints (Channel Seven)
Home And Away (Channel Seven)
Neighbours (Network Ten)
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine Network)

MOST POPULAR LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
Deal Or No Deal (Channel Seven)
Hey Hey: The Reunion (Nine Network)
Spicks & Specks (ABC1)
Sunrise (Channel Seven)
Talkin' 'Bout Your Generation (Network Ten)

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM
Better Homes And Gardens, Channel Seven
Domestic Blitz (Nine Network)
Getaway (Nine Network)
Ready Steady Cook (Network Ten)
Top Gear Australia (SBS ONE)

MOST POPULAR SPORTS PROGRAM
Before The Game (Network Ten)
Sports Tonight (Network Ten)
The Footy Show AFL (Nine Network)
The Footy Show NRL (Nine Network)
Wide World Of Sports (Nine Network)

MOST POPULAR REALITY PROGRAM
Dancing With The Stars Australia (Channel Seven)
MasterChef Australia (Network Ten)
So You Think You Can Dance Australia (Network Ten)
The Biggest Loser Australia (Network Ten)
The Farmer Wants A Wife (Nine Network)

MOST POPULAR FACTUAL PROGRAM
Bondi Rescue (Network Ten)
Border Security (Channel Seven)
Find My Family (Channel Seven)
RPA (Nine Network)
RSPCA Animal Rescue (Channel Seven)

MOST OUTSTANDING AWARDS

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
A Model Daughter: The Killing Of Caroline Byrne (Network Ten)
East West 101 (SBS ONE)
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Tangle (Showcase)
Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine Network)

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Outstanding Actor
Roy Billing (Underbelly: A Tale of Two Cities, Nine Network)
Don Hany (East West 101, SBS ONE)
Garry McDonald (A Model Daughter: The Killing Of Caroline Byrne, Network Ten)
Ben Mendelsohn (Tangle, Showcase)
Aaron Pedersen (The Circuit, SBS ONE)

TV WEEK SILVER LOGIE: Most Outstanding Actress
Justine Clarke (Tangle, Showcase)
Claudia Karvan (Saved, SBS ONE)
Asher Keddie (Underbelly: A Tale of Two Cities, Nine Network)
Susie Porter (East West 101, SBS ONE)
Kat Stewart (Tangle, Showcase)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEW TALENT
Anastasia Feneri (My Place, ABC3)
Anna Hutchison (Underbelly: A Tale of Two Cities, Nine Network)
Camille Keenan (Satisfaction, Showcase)
Eva Lazzaro (Tangle, Showcase)
Matt Preston (MasterChef Australia, Network Ten)

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE
"Bushfire Disaster" (Ten News Victoria)
"Godwin Grech" (ABC News)
"Samoan Tsunami" (Nine News)
"Victorian Bushfires" (Seven News)
"Victorian Bushfires" (ABC News)

MOST OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS REPORT
"Code Of Silence" (Four Corners, ABC1)
"Liberal Leadership Meltdown" (Sky News)
"Matthew Johns Interview" (ACA, Nine Network)
"Proof Of Life" (Australian Story, ABC1)
"Rising From The Ashes" (60 Minutes, Nine Network)

MOST OUTSTANDING LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
Chandon Pictures (Movie Network)
Talkin' 'Bout Your Generation (Network Ten)
Thank God You're Here (Channel Seven)
The Chaser's War On Everything (ABC1)
Wilfred (SBS ONE)

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE
Golf – Women's Australian Open 2009 (ABC1)
Horse Racing – Emirates Melbourne Cup Carnival (Channel Seven)
League – 2009 NRL Grand Final (Nine Network)
2009 AFL Grand Final: St Kilda Vs Geelong (Network Ten)
V8 Supercars – Supercheap Auto Bathurst 1000 (Channel Seven)

MOST OUTSTANDING CHILDREN'S PROGRAM
Camp Orange: The Final Frontier (Nickelodeon)
Dirtgirlworld (ABC1)
Hi-5 (Nine Network)
My Place (ABC3)
The Elephant Princess (Network Ten)

MOST OUTSTANDING FACTUAL PROGRAM
Bombora: The Story Of Australian Surfing (ABC1)
Bondi Rescue (Network Ten)
Darwin's Brave New World (ABC1)
Last Chance Saloon (SBS ONE)
Law And Disorder (SBS ONE)

The Logies will be held on May 2 at the Crown Entertainment Complex in Melbourne.

  • Comments (0)
Add a Comment
In reply to :
  • There are no comments yet. Be the first by adding your thoughts above.